Tuesday, 19 Μάρτιος 2024

Το πρόγραμμα

Πρόγραμμα 'Βοήθεια στο Σπίτι' για την τρίτη ηλικία.
Το πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι» αποτελεί εναλλακτική προσέγγιση στην φροντίδα του ηλικιωμένου και σχεδιάσθηκε από το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας σε συνεργασία με το Υπουργείο Εσωτερικών και την Κ.Ε.Δ.Κ.Ε.
Σύμφωνα μ' αυτό το πρωτοποριακό πρόγραμμα ο ηλικιωμένος φροντίζεται στην κοινότητα, κοντά στο οικείο του περιβάλλον, ελαχιστοποιώντας έτσι την πιθανότητα κοινωνικού του αποκλεισμού με την τυχών εισαγωγή του σε ίδρυμα, όταν δεν υπάρχει οικογένεια ή αυτή πάψει να ενδιαφέρεται.

Σκοπός του προγράμματος.
Σκοπός του προγράμματος είναι η παροχή εξειδικευμένων υπηρεσιών, η παραμονή των ηλικιωμένων στο φυσικό και κοινωνικό τους περιβάλλον, η διατήρηση της συνοχής της οικογένειας του ηλικιωμένου και η βελτίωση της ποιότητας ζωής του.

Σε ποιους απευθύνεται.
Το πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι» για την Τρίτη Ηλικία απευθύνεται σε:
  • Μοναχικά ηλικιωμένα άτομα.
  • Ηλικιωμένους που δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν πλήρως και χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα (κινητικά προβλήματα, γεροντική άνοια, μειωμένη όραση, μελαγχολία κ.α.).
  • Ηλικιωμένα άτομα χωρίς επαρκείς οικονομικούς πόρους, που το εισόδημα τους δεν τους επιτρέπει να εξασφαλίσουν τις υπηρεσίες που έχουν ανάγκη.

Προσωπικό που απασχολείται είναι:
  • Κοινωνική Λειτουργός
  • Νοσηλεύτρια
  • Οικογενειακή Βοηθός
Παρεχόμενες Υπηρεσίες - Κοινωνικός Λειτουργός.
  1. Πλήρης καταγραφή και μελέτη των αναγκών των ηλικιωμένων που ζουν στο σπίτι.
  2. Παροχή συμβουλευτικής και ψυχολογικής στήριξης σε θέματα που απασχολούν τον ηλικιωμένο.
  3. Πληροφορίες για τα δικαιώματα και ενημέρωση των εξυπηρετούμενων (για ασφαλιστικά θέματα, συνταξιοδοτικά , προνοιακά κ.α.) από Κοινωνικό Λειτουργό.
  4. Συνεργασία με άλλους φορείς (Κ.Φ.Υ. , Κοινωνική Πρόνοια, Νοσοκομείο, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΓΑ, Ερυθρός Σταυρός κ.α.).
Νοσηλεύτρια.
  1. Παροχή πρωτοβάθμιας νοσηλευτικής φροντίδας και συμβουλευτική σε θέματα υγείας του ηλικιωμένου από εξειδικευμένη νοσηλεύτρια. Η Νοσηλευτική φροντίδα αφορά την μέτρηση της αρτηριακής πίεσης, σφυγμών , έλεγχος σακχάρου του αίματος, αλλαγή και τοποθέτηση ουροκαθετήρα, αιμοληψίες και μεταφορά αίματος και ούρων στο Νοσοκομείο.
  2. Καταγραφή της φαρμακευτικής αγωγής του ηλικιωμένου και παρακολούθηση τήρησης της σωστής λήψης αυτών.
  3. Εκπαίδευση των ηλικιωμένων και της οικογένειας όταν υπάρχουν προβλήματα σακχαρώδη διαβήτη ή υψηλής πίεσης κ.α.
  4. Συνταγογραφία, περιποίηση κατακλύσεων, συνοδεία του ηλικιωμένου στο γιατρό, ενεσοθεραπεία κ.α.
Οικογενειακή Βοηθός.
  1. Καθαριότητα του σπιτιού, βοήθεια στην ατομική υγιεινή και φροντίδα του ηλικιωμένου.
  2. Ελαφρύ μαγείρεμα, πληρωμή λογαριασμών, διάφορα ψώνια, αγορά φαρμάκων.
  3. Συντροφιά στον ηλικιωμένο, συζήτηση μαζί του, συντροφιά στον ασθενή ηλικιωμένο που νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο.
Το πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι» για την Τρίτη Ηλικία , εξυπηρετεί ηλικιωμένους που ζουν στον Δήμο Ξηρομέρου.
Η συχνότητα των επισκέψεων ποικίλει ανάλογα με τις ανάγκες των ηλικιωμένων και τις ειδικότητας που έχουν περισσότερη ανάγκη. Σε γενικές γραμμές γίνονται συχνές επισκέψεις (1-3) φορές την εβδομάδα.
Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που οι επισκέψεις γίνονται 2-3 φορές τον μήνα ή και καθημερινά όταν το καλεί η ανάγκη.

Τηλέφωνο επικοινωνίας.

Υπεύθυνος προγράμματος.