Tuesday, 19 Μάρτιος 2024

Βιογραφικό Δημάρχου Ιωάννη Τριανταφυλλάκη.

Giannis Triantafillakis

ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.
  • 2019 - σήμερα: Δήμαρχος Ξηρομέρου.
  • 2014 - 2016: Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής του Δήμου Ξηρομέρου.
  • 2014 - 2016: Μέλος του Δ.Σ. του Νομικού Προσώπου, Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Ξηρομέρου.
  • 2014 - 2016: Συμμετοχή στις αυτοδιοικητικές εκλογές στον Δήμο Ξηρομέρου, πρώτος σε σταυρούς προτίμησης εκλεγμένος δημοτικός σύμβουλος της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

ΣΠΟΥΔΕΣ.
  • 2018: Διδάκτορας Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
  • 2009: Κάτοχος της Ιατρικής Ειδικότητας Γενικής Ιατρικής.
  • 2003: Πτυχιούχος της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.
  • 2010 - 2018: Επιμελητής Β΄ Γενικής Ιατρικής Περιφερειακού Ιατρείου Μαχαιράς - Κέντρου Υγείας Αστακού.
  • 2010: Επικουρικός Ειδικός Γενικός Ιατρός στο Κέντρο Υγείας Αστακού.
  • 2009: Ειδικευόμενος Ιατρός Γενικής Ιατρικής σε παράταση Γ.Ν. Μεσολογγίου.
  • 2005 - 2009: Ειδικευόμενος Ιατρός Γενικής Ιατρικής στο Γ.Ν. Μεσολογγίου.2003 - 2004: Οπλίτης Ιατρός ΣΣΕ (Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων).

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ.
  • 2015 - 2016: Εκπαιδευτικός στο Δημόσιο ΙΕΚ Αγρινίου.
  • 2013 - 2015: Εκπαιδευτής σε Επιμορφωτικά Προγράμματα.Εκπαιδευτής στο πλαίσιο της Παιδιατρικής Ειδικότητας του Καραμανδανείου Γενικού Νοσοκομείου Παίδων Πατρών, (25 ώρες).
  • Εκπαιδευτής ειδικευομένων Γενικής Ιατρικής για τα έτη στο σεμινάριο Βιοστατιστικής.
  • Εκπαιδευτής BLS (ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΠΙΝΙΔΩΣΗ.

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ.
  • Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας - Πρόληψης στην κοινότητα του Νομού Αιτωλοακαρνανίας.
  • Σχεδιασμός και Εφαρμογή Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας στους κατοίκους του νομού Αιτωλοακαρνανίας σε παιδιά, εφήβους και άτομα τρίτης ηλικίας. Τα προγράμματα αφορούν την ενημέρωση τους σχετικά με την παχυσαρκία, διατροφή, σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, υπέρταση, διακοπή καπνίσματος, για την απόκτηση γνώσεων σχετικά με την προαγωγή υγείας, και τη διαμόρφωση υγιών στάσεων ζωής.
  • Εμβολιαστική κάλυψη και ενημέρωση σχετικά με τον εμβολιασμό όλων των ευπαθών ομάδων του νομού.
  • Συμμετοχή ως Ιατρός αγώνων ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρησης, πυγμαχίας.
  • Βράβευση από την ΕΠΣ Αιτ/νίας για την προσφορά του στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο.

ΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ.
  • Επιστημονικός συνεργάτης Washington University (prof. Dr. Stamatogiannopoulos) "Hellenic DNA Project".
  • Σεμινάρια και συνέδρια ιατρικού περιεχομένου (παρακολούθηση - οργανωτική επιτροπή - εισηγητής).
  • Επιστημονικά υπεύθυνος προγράμματος τηλεϊατρικής στην περιοχή ευθύνης του Κέντρου Υγείας Αστακού 2014 - 2015.

ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.
  • Μετεκπαίδευση στην υπερηχοτομογραφία (Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών Μάρτιος 2015 - Σεπτέμβριος 2015).
  • Κατάρτιση στην πρωτογενή πρόληψη. (Master Α.Ε - τηλεκατάρτιση 2014).
  • Εξειδικευμένη Επιμόρφωση στη ΄΄Διατροφή και Καρδιαγγειακά Νοσήματα΄΄ (ΠΑΝ. ΑΘΗΝΩΝ e-learning - Εξειδίκευση 2012).
  • Απόφοιτος επιμορφωτικού σεμιναρίου με θέμα ΄΄ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ΄΄ (ΠΑΝ. ΑΘΗΝΩΝ e-learning - Eπιμόρφωση 2011).
  • Κάτοχος πιστοποιητικού BLS (ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΠΙΝΙΔΩΣΗ). Το σεμινάριο έχει εγκριθεί από την Εθνική Επιτροπή Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης (ΕΕΚΑΑΝ ) και πιστοποιηθεί από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης. - εκπαιδευτής.
  • Κάτοχος πιστοποιητικών ATLS (Advanced Trauma Life Support) και PHTLS (Pre - Hospital Trauma Life Support), τα οποία οργανώνονται από το Ελληνικό Τμήμα του Αμερικανικού Κολεγίου Χειρουργών και το Πανεπιστημιακό Γενικό νοσοκομείο της Πάτρας.
  • Κάτοχος πιστοποιητικού Βασικής Διαχείρισης Αεραγωγού.Απόφοιτος σεμιναρίου SCOPE - Pain.
  • Γνώση Ξένων Γλωσσών: Αγγλικά Επιπεδού C1 TOIEC.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ.
  • THE EFECT OF ECONOMIC CRISIS ON SOCIAL LIVING CONDTITIONS AND DIETARY HABITS OF CHILDREN, Albani E., Triantafyllakis I., Katsanos K., Christodoulou, et .al
  • Ioannis L. Triantafyllakis, Eftychia Giagkou, Zikos Malakos, Eleni N. Albani, Konstantinos H. Katsanos, Dimitrios K. Christodoulou, «Crosstalk between the Lungs and the Gut in Inflammatory Bowel Diseases», στο iMedPub Journals Volume 1, Issue 1, Pages 1 - 5, December 2015.

ΜΕΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ (ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ - ΣΥΛΛΟΓΩΝ).
  • 1. Ιδρυτικό μέλος Εταιρείας Γενικής/Οικογενειακής Ιατρικής «ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ» (2015).
  • 2. Μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Γενικής Ιατρικής ΕΛΕΓΕΙΑ (2005 - 2015).
  • 3. Μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Τραύματος, (2005 - 2006).
  • 4. Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιατρικού Συλλόγου Μεσολογγίου (2008 - 2011).
  • 5. Μέλος - εκπρόσωπος Ειδικευομένων στο Επιστημονικό Συμβούλιο του Γ.Ν. Μεσολογγίου (2005 - 2008).
  • 6. Ιατρός αγώνων Special Olympics.
  • 7. Μέλος της Ελληνικής Ιατρικής Εταιρείας Παχυσαρκίας (2014).
  • 8. Μέλος του World Obesity Federation (WOF) (2014).
  • 9. Μέλος της EASO (European Association Study of Obesity) (2014).
  • 10. Μέλος του Irish Medical Council (Σεπτέμβριο 2017).
  • 11. Μέλος της International Academy of Aesthetic Medicine (Οκτώβριος 2018).
  • 12. Μέλος της Επιτροπή Εκπαίδευσης της Ελληνικής Εταιρείας Γενικής Ιατρικής (2018 - 2020).

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 21 επισκέπτες και κανένα μέλος