Thursday, 28 Μάρτιος 2024

Μήνυμα Επιτροπής Ισότητας Δήμου Ξηρομέρου, για τη διεθνή ημέρα εξάλειψης της βίας κατά των γυναικών.

afisa 25112021 epitropi isotitas xiromeroy

Ημερομηνία 25-11-2021
Π.Ε. ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΙΣΟΤΗΤΑΣ

ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΙΣΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΞΗΡΟΜΕΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΗΜΕΡΑ ΕΞΑΛΕΙΨΗΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ.

Με αφορμή την έλευση της 25ης Νοεμβρίου, Διεθνούς Ημέρας Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών, η Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ξηρομέρου, δηλώνει απερίφραστα την αποδοκιμασία της ενάντια σε κάθε μορφή βίας απ' όπου κι αν προέρχεται. Ειδικά ως προς τις γυναίκες, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο Γ.Γ. του Ο.Η.Ε., η βία αποτελεί μια πραγματική παγκόσμια πανδημία.
Η συγκρότηση συλλογικοτήτων υπέρ της ισότητας σε όλο τον κόσμο αποτελεί ένα σημαντικό βήμα για την ουσιαστική κατοχύρωση του θεμελιώδους δικαιώματος της αξιοπρέπειας της γυναίκας. Η ανάληψη δράσεων, όπως οι εκστρατείες ενημέρωσης και η δημιουργία υποστηρικτικών δομών αποδεικνύουν ότι γίνονται μεγάλα και σημαντικά βήματα κοινωνικής ισότητας.
Στο πλαίσιο αυτό, η Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ξηρομέρου έχει ήδη καταθέσει τις προτάσεις της στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και προετοιμάζει τις επόμενες δράσεις της που θα εστιάζουν στην ενημέρωση των γυναικών σε κάθε άκρη του Δήμου μας.
Το σύνθημά μας είναι απλό.
Το νόημά του περιεκτικό.
Η απήχησή του παγκόσμια.

Μη φοβάσαι να μιλήσεις!
Είμαστε εδώ για να σε ακούσουμε και να σε βοηθήσουμε.

ΤΗΛ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
  • ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΑΣΤΑΚΟΥ 2646041206