Thursday, 28 Μάρτιος 2024

Δημοτική Επιτροπή Ισότητας των Δύο Φύλων, πρώτη στα χρονικά για τον Δήμο Ξηρομέρου.

via se varos gynaikon 768x500

Αστακός, 25.11.2020
ΝΟΜΟΣ ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ.

Η σημερινή ημέρα για την εξάλειψη της βίας σε βάρος των γυναικών, δεν είναι μια απλή συμβολική ημέρα κατά τη διάρκεια της οποίας ο έντυπος και ο ηλεκτρονικός τύπος αναμένεται να γεμίσουν θλιβερά στατιστικά και εφήμερα ευχολόγια. Από την άλλη, βεβαίως, ο προβληματισμός που προκαλείται δεν αρκεί από μόνος του.
Τα αυξανόμενα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας εδώ και χρόνια έχουν προκαλέσει αρκετούς προβληματισμούς σε ένα ζήτημα διαχρονικό που αφορά σε μεγαλύτερο ποσοστό τις γυναίκες. Αυτό που χρειάζεται πλέον είναι ενημέρωση, ευαισθητοποίηση αλλά και οργανωμένη όσο και στοχευμένη δράση.
Ο Δήμος Ξηρομέρου, συνειδητοποιώντας την παραπάνω ανάγκη, συνέστησε τη Δημοτική Επιτροπή Ισότητας των Δύο Φύλων, πρώτη στα χρονικά για τον Δήμο Ξηρομερου, η οποία αναμένεται να ασχοληθεί με ζητήματα ισότητας και να οργανώσει σχετικές δράσεις. Η επιτροπή αποτελείται από επτά μέλη ορισμένα από το Δημοτικό Συμβούλιο.

Εκ του Δήμου Ξηρομέρου

Επισυνάπτεται η απόφαση: